Internet nie tylko jako źródło informacji

Kiedy na rynku pojawia się jakaś nowinka techniczna, większość jest nastawiona negatywnie. Argumentują swoją postawę hasłami typu „Po co to komu potrzebne” albo „Pewnie więcej w tym wad niż zalet”. Faktycznie, kiedy wymyślono przenośny telefon komórkowy, nie każdy z entuzjazmem podchodził do tematu. Podobnie było z komputerem i… Internetem. Ten ostatni jeszcze nieco ponad dziesięć lat temu był uważany za rozrywkę. Dziś to drugi świat. Niektórzy zamykają się w nim i żyją w wirtualnych krainach, kreując siebie na taką osobę, jaką chcieliby być. Zadziwiające jest to, jak wiele nam oferuje jeden kabel w domu podpięty do komputera czy modemu.

Aktualnie przez Internet można znaleźć pracę, miłość, przyjaciół, pomysł na obiad, zaręczyny, nową torebkę, zrobić zakupy, przelew, znaleźć informacje o wszystkim, wypromować siebie, zrobić karierę, zarobić. Skupiając się na tym ostatnim: zarobić. Jak? To nie takie trudne, wystarczy odrobina kreatywności. Odpowiedni fanpage na wszechobecnym już portalu społecznościowym – Facebooku – pomoże nam zdobyć tysiące fanów, a wystawienie tylu osób na sprzedaż może nam w ciągu kilku godzin dostarczyć sporego zastrzyku gotówki. Reklamy z hasłami „kliknij tutaj i odbierz nagrodę” zasypują strony i podstrony, a właściciele tych banerów zarabiają na klikających.

Przeciętny nastolatek spędza w Internecie przynajmniej godzinę dziennie, zatem kierując się ze strony na stronę trafia na całe mnóstwo reklam, w których kliknięcie skutkuje drobną kwotą wpływającą na konto posiadacza. Oczywiście, są strony, które postanowiły klikanie wykorzystać jako działalność charytatywną, oferują za wejście w podstronę miskę karmy dla psa lub talerz z ciepłym posiłkiem dla dziecka, jednak wśród całej masy krzykliwych reklam, nie mają zbyt wielkich szans na zauważenie.

Mówi się, że w Internecie można znaleźć wszystko i poniekąd jest to prawda, gdyby spojrzeć na to pod kątem materialnym – owszem, zdarzają się również prawdziwe i długotrwałe związki, które zaczynają się od poznania na portalu randkowym; w Internecie również można otrzymać pomoc, znaleźć inspirujących ludzi, jednak granica pomiędzy światem wirtualnym a rzeczywistym zawsze powinna być wyraźna i nie można dopuścić do tego, żeby kiedykolwiek się zatarła. Mimo całego szeregu wspaniałych możliwości, jakie oferuje nam sieć, nie możemy zapominać o podstawowych wartościach, najbliższych i przyjaciołach..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Opisane.pl - dziennikarstwo obywatelskie, blog ogólnotematyczny, artykuły do przedruku