Spirulina – pochodzenie

spirulina w tabletkach

Niezwykle dobroczynny wpływ, jaki mikroalgi mają na nasz organizm, jest powszechnie znany. Popularność spiruliny zwiększa się w zawrotnym tempie, zatem dla większości z nas jej działanie nie jest żadną tajemnicą. Mało kto zdaje sobie natomiast sprawę z tego, skąd te rośliny pochodzą. Przybliżmy zatem nieco bardziej ten niezwykle interesujący temat.

SKĄD WZIĘŁA SIĘ SPIRULINA?

Mikroalgi, w tym także spirulina, towarzyszą nam w zasadzie od początku istnienia ludzkości. Dowiedziono, że spirulina jest jedną z pierwszych form życia i pojawiła się na ziemi znacznie wcześniej niż pierwsze organizmy wielokomórkowe. Stwierdzenie, że algi morskie zbudowały naszą cywilizację, nie będzie więc w tym kontekście żadnym nadużyciem. Spirulina brała bowiem udział w produkcji tlenu, przyczyniając się do rozwoju żywych organizmów.

PROSTO Z MORSKICH WÓD?

Jej niezwykłe właściwości jako pierwsi docenili mieszkańcy Chin, którzy stosowali ją na szeroką skalę w medycynie ludowej. Także w Ameryce Południowej szybko odkryto jej działanie. Do Ameryki Północnej i Europy spirulina dotarła znacznie później, jednak dziś jej właściwości są powszechnie doceniane a suplementy diety oparte na algach morskich – dostępne niemal w każdym kraju. Mikroalgi rosną w krystalicznie czystych wodach morskich, przy czym ich pozyskiwanie nie jest łatwym procesem. Przedrostek „mikro” należy traktować bowiem bardzo dosłownie – wielkość tych roślin waha się w przedziale od dwóch do ośmiu mikronów! Na szczęście rozwój cywilizacyjny i postęp techniczny wyeliminował konieczność pozyskiwania spiruliny wprost z morskich wód. Obecnie roślina ta hodowana jest w specjalnie przystosowanych do tego laboratoriach, zapewniających optymalne warunki do jej rozwoju. Czy to oznacza, że każdy z nas może „uprawiać” mikroalgi w domowym zaciszu? Niestety nie. Po pierwsze – proces ten wymaga specyficznych warunków klimatycznych, zbliżonych do tych, które występują w strefie okołorównikowej; a po drugie – hodowla alg morskich wymaga użycia specjalistycznej aparatury.

Znacznie więcej o spirulinie dowiesz się na stronie poświęconej tej mikroaldze: spirulina-sklep.com.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Opisane.pl - dziennikarstwo obywatelskie, blog ogólnotematyczny, artykuły do przedruku