Bateria umywalkowa – jaka będzie najlepsza?

by:

Dom

Bateria umywalkowa nie tylko zapewnia nam dostęp do ciepłej i zimnej wody, ale również jest ważnym elementem kompozycyjnym. Wybierając model do naszej łazienki, nie warto kierować się tylko ceną, ale przede wszystkim funkcjonalnością i wyglądem. Jaki typ baterii będzie najlepszy i jak dokonać właściwego zakupu?

Baterie dzielimy ze względu na sposób, w jaki są montowane. Najpopularniejsze w polskich domach są tak zwane baterie sztorcowe. Montowane są one bezpośrednio do umywalki. Największą wadą tego modelu jest trudność w utrzymaniu go w czystości. Kamień zbiera się najczęściej na brzegach baterii, a jego usunięcie może sprawić dużo problemu. Jeżeli zależy nam na estetycznym wyglądzie naszej łazienki, warto zastanowić się nad drugim typem baterii. Baterie ścienne – jak nazwa wskazuje – montowane są bezpośrednio do ściany. Istnieją dwa sposoby takiego montażu: natynkowy i podtynkowy. W tym pierwszym elementy baterii, takie jak korpus i uchwyty, widoczne są dla użytkowników, a w tym drugim są one schowane pod tynkiem.

Jednak najwygodniejszym typem baterii ze względu na utrzymanie ich w czystości jest bateria wolnostojąca (http://www.topsanit.pl/lazienka/baterie-lazienkowe/baterie-wolnostojace). Jest ona instalowana poza umywalką (na podłodze lub z boku), przez co nie ma ona kontaktu z wodą i mydłem, dzięki czemu nie zbiera się na niej kamień.

batwol1

Oczywiście, estetyka i łatwość w utrzymaniu nie są najważniejszymi właściwościami baterii, bo żeby wybrać model wygodny w użytkowaniu, trzeba zastanowić się, czy zależy nam na baterii z jednym uchwytem, dwoma lub bez uchwytu. Baterie jednouchwytowe składają się tylko z jednego uchwytu, który pozwala na dowolną i swobodną regulację temperatury wody. Ten model wydaje się również najbardziej ekologiczny, ponieważ wybór odpowiedniej temperatury wody nie wymaga ciągłej regulacji baterii. W bateriach dwuuchwytowych zamontowane są dwa pokrętła służące do regulacji temperatury wody. Jest to stary typ baterii powoli wypierany przez modele z jednym lub bez uchwytu. Najnowocześniejszym typem są zaś baterie bezuchwytowe. Uruchamiane są one albo za pośrednictwem czujnika ruchu, albo dzięki specjalnemu przyciskowi. W tym drugim przypadku można ustawić nawet czas działania, po którym bateria przestanie puszczać wodę.

batum1

Najbardziej ekonomiczne są baterie jednouchwytowe i bezuchwytowe. Polacy z powodu rosnących cen zużycia wody, chętniej wybierają te modele. Jeżeli więc zależy nam na zaoszczędzeniu pieniędzy i nieobca jest nam wrażliwość ekologiczna, warto zainwestować albo w baterie jednouchwytowe, albo bezuchwytowe. Taki model możemy montować nie tylko na umywalce, ale również świetnie sprawdzi się jako bateria wannowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *