Niedrożność nosa – czego może być objawem

by:

Zdrowie

Uczycie niedrożnego, zatkanego nosa albo przeciwnie – suchość w jamie nosowej są to dosyć często dokuczające nam dolegliwości. Dotykają nas one szczególnie w okresie wczesnowiosennym, późnojesiennym albo zimowym. Co może być ich przyczyną oraz jak sobie poradzić z tą niechcianą dolegliwością?

Przyczyny niedrożnego nosa

Jedną z najczęstszych przyczyn jest oczywiście suche powietrze. Tutaj odpowiedzialne są za to w dużej mierze niewywietrzone, przegrzane pomieszczenia. Inną przyczyną – szczególnie wiosną – są reakcje alergiczne – na kurz, na pyłki, na nowe produkty spożywcze.

Należy jednak pamiętać, że niedrożność nosa jest dość często objawem chorób. Przodują tutaj bez wątpienia infekcje górnych dróg oddechowych. Najczęstszą z nich jest klasyczne przeziębienie, czyli infekcja wirusowa o dość łagodnym przebiegu. Jej objawy to: ból głowy, gardła, stan podgorączkowy, kaszel, katar. Tu wystarczy najczęściej proste leczenie objawowe, odpoczynek i po kilku dniach jesteśmy zdrowi.

Poważniejszym problemem jest jednak grypa. Jeżeli zatem naszemu katarowi towarzyszą takie objawy jak: bóle mięśni, suchy kaszel, wysoka temperatura, uczucie ogólnego rozbicia i zmęczenia to należy zgłosić się do lekarza. Oczywiście niedrożność nosa występuje również w przebiegu zapalenia gardła czy zatok, które także są powszechne w tym okresie. Dowiedź się więcej o infekcjach górnych dróg oddechowych z strony http://www.rinozine.pl/zastosowanie/infekcje-nosa/

 

Higiena nosa

Jakakolwiek by nie była przyczyna naszego kataru, to generalnie chcielibyśmy się jak najszybciej go pozbyć. Katar jest nieprzyjemny nawet wtedy, kiedy już leżymy w łóżku, odpoczywamy. Dlatego warto poznać proste sposoby, umożliwiające redukcję tego przykrego objawu.

Warto zacząć od najprostszych rzeczy. Należy do nich bez wątpienia nawilżenie powietrza i wywietrzenie mieszkania. Otwórzmy zatem choć raz na dzień na pół godzinki okna. Aby nawilżyć pomieszczenia można albo narzucić na chwilę mokry ręcznik na kaloryfer albo też zainwestować w profesjonalny nawilżacz powietrza.

Co więcej możemy zrobić? Przy tej przykrej dolegliwości dużą ulgę przyniosą nam inhalacje wodą z dodatkiem soli albo olejków eterycznych, szczególnie sosnowego. Dobrze jest także dbać o odpowiednie nawilżenie skóry wokół nosa, smarując ją np. kremem nawilżającym.

Spray do nosa Rinozine

Dzisiaj także na półkach aptek spotkamy środki, które pomogą nam w walce z tą przykrą dolegliwością. Do takich łagodnych i jednocześnie skutecznych środków należy z pewnością Rinozine Preparat ten zawiera sól morską, dzięki czemu nawilża i udrażnia jamę nosa. Ponadto zmniejsza obrzęk, redukuje przekrwienie oraz poprawia tym samym jakość naszego oddechu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *